LAGOTTO ROMAGNOLO – Wzorzec FCI nr 298

Kraj pochodzenia rasy: Włochy,
Data opublikowania obowiązującego oryginału wzorca: 24.07.1996,
Użytkowanie: Pies do szukania trufli,
Klasyfikacja FCI: grupa 8  aportery, płochacze, psy dowodne, sekcja 3  psy dowodne nie podlega próbom pracy.

 

Wrażenie ogólne: mały do średniej wielkości pies o proporcjonalnej i mocnej budowie, wyglądem przypomina psa wiejskiego. Pies ma gęste, kędzierzawe włosy o wełnistej strukturze.

 

Ważne proporcje: Długość głowy wynosi 40% wysokości w kłębie. Pies prawie tak długi jak wysoki (kwadratowy). Czaszka powinna być nieco dłuższa niż 50 % ogólnej długości głowy. Kufa jest o 2/10 krótsza niż czaszka (44 % i 56 %). Głębokość klatki piersiowej mierzy mniej niż 50 %  ( ok. 44 % ) wysokości w kłębie.

 

Zachowanie/charkter: Jego naturalne predyspozycje do przeszukiwania terenu i doskonały zmysł powonienia wpłynęły korzystnie na przekształcenie go w doskonałego psa szukającego trufli. Jego instynkt łowiecki zaniknął i dlatego zapach dzikiego zwierza nie jest w stanie odwrócić jego uwagi od pracy – szukania trufli. Lagotto jest psem posłusznym, niewymagającym, miłym, bardzo przywiązanym do swego pana i daje się łatwo prowadzić. Jest doskonałym psem towarzyszącym i stróżującym.

 

Głowa: widziana z góry ma kształt trapeza, średnio szeroka; górna linia kufy i czaszki lekko rozchodzą się.

 

Mózgoczaszka:
Czaszka: szeroka na wysokości łuku jarzmowego; długość czaszki odpowiada jej szerokości. Widziana z boku czaszka od stopu do kości potylicznej jest dłuższa niż kufa., lekko wypukła na potylicy spłaszcza się stopniowo.Kościste zaokrąglenia czoła są dobrze rozwinięte, łuki brwiowe i przegroda czołowa są zaznaczone, guz potyliczny jest krótki i nie bardzo rozwinięty, nadczołowe zagłębienia prawie niewidoczne.
Stop: nie bardzo zaznaczony

 

Trzewioczaszka:
Nos: duży, ruchliwe, bardzo rozwarte nozdrza. Bruzda środkowa zaznaczona. Widziany z boku nos znajduje się na tej samej wysokości co kufa i wystaje tylko nieco ponad górny brzeg warg. Kolor nosa w zależności od umaszczenia od jasnobrązowego do ciemnobrązowego.

Kufa: dość szeroka, nieco krótsza niż czaszka ( stosunek czaszki do kufy = 56 : 44 ); tylko nieco dłuższa niż wyższa, trochę przypominająca kształtem kotwicę i z przodu umiarkowanie spłaszczona.

Wargi: nie zbyt grube, ściśle przylegające, tak że żuchwa tworzy dolną linię kufy. Przykryte są długą, raczej nastroszoną bródką na górnej wardze. Widziane z przodu wargi tworzą szerokie półkole. Kolor brzegów warg przechodzi od jasnobrazowego do ciemnobrązowego.
Szczęki/uzębienie: Szczęki mocne o prawie prostych gałęziach bocznych i względnie szerokiej kości uzębienia. Kompletny zgryz nożycowy lub cęgowy o białych, dobrze rozwniętych zębach . Dopuszcza się niewielki przodozgryz.

Policzki: płaskie

Oczy: dość duże, okrągłe, wypełniające oczodoły, dość szeroko rozstawione. Kolor tęczówki odpowiedni do umaszczenia, od koloru ochry, poprzez orzechowy do ciemnobrazowego. Brzegi ściśle przylegających powiek są koloru jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Rzęsy bardzo dobrze rozwinięte. Spojrzenie żywe, wyraz uważny i ożywiony.

Uszy: w stosunku do głowy średniej wielkości, trójkątne o zaokrąglonych końcach, raczej szeroko osadzone znajdują się trochę powyżej łuku jarzmowego. W stanie spoczynku zwisające, przy pobudzeniu lekko uniesione. Ucho ułożone do przodu wzdłuż kufy powinno sięgać do 1 długości kufy. Włosy kędzierzawe na uszach nie zbyt sprężyste, ale bardzo pofalowane. Nie ma krótkich włosów. Strona wewnętrzna małżowiny ucha również całkowicie pokryta włosami.

Szyja: mocna, umięśniona, cienka, o owalnym przekroju; dobrze osadzona na karku, bez śladu podgardla. Górna linia lekko wysklepiona. U samców obwód szyi może osiągać dwukrotną jej długość. Długość szyi jest trochę mniejsza niż ogólna długość tułowia.

Tułów: silny i zwarty, długość jego odpowiada wysokości w kłębie.Górna linia : prosta od kłębu do zadu

Kłąb: wyższy niż zad, końce łopatek nie przylegają ściśle do siebie, lecz wystają skierowane daleko do tyłu.

Grzbiet: bardzo umięśniony, prosty

Lędźwie: krótkie, bardzo mocne, widziane z boku lekko wysklepione, ich szerokość odpowiada długości lub jest nieco większa.

Zad: długi, szeroki, umięśniony, nieco opadający (pod katem 25 stopni do 30 stopni)

Klatka piersiowa: dobrze rozwinięta, sięga aż do łokci. Z przodu dość wąska, poszerza się do tyłu od szóstego żebra.
Dolna linia i brzuch: mostek długi, tworzy prostą linię ; bardziej do tyłu dolna linia jest podciągnięta.

Ogon: osadzony ani zbyt wysoko ani zbyt nisko, zwęża się ku końcowi. Powinien sięgać do stawu skokowego.W stanie spoczynku noszony szablowato, w stanie wzbudzenia wyraźnie wyżej, w czasie pracy lub w stanie emocji może być noszony powyżej grzbietu, ale nie może być zakręcony.

 

Kończyny:

Kończyna przednia:

Ogólnie: widziana z przodu i z boku pionowa

Łopatki: długie (30 %  wysokości w kłębie), skośnie ustawione (52 stopni do 55 stopni) , umięśnione, mocne, ale nie utrudniające ruchomości ściany klatki piersiowej. Kąt stawu barkowego wynosi 110 stopni do 115 stopni.

Ramię: umięśnione, doskonała struktura kości, długości łopatki, kątowanie do poziomu wynosi 58 stopni do 60 stopni.Łokcie: dobre, ale nie zbyt sztywno przylegające do ściany klatki piersiowej. Obciągnięte delikatną skórą. Tak jak ramię ustawienie łokci jest równoległe do płaszczyzny strzałkowej tułowia. Czubek wyrostka łokciowego znajduje się na pionowej linii, opadającej od doogonowego końca łopatki do ziemi.

Podramię: ustawienie dokładnie pionowe, długie (36 % wysokości w kłębie) o mocnym, zwartym kośćcu z owalnym przekrojem.

Staw nadgarstkowy: z przodu widziany w pionowym przedłużeniu podramienia, cienki, mocny i ruchliwy, kość grochowata wyraźnie wystająca.

Śródręcze: raczej nie bardzo grube, lepsza budowa kośćca niż podramienia, elastyczne. Z boku widziane tworzy z ziemia kąt  75 stopni do 80 stopni.

Łapy przednie: lekko zaokrąglone, zwarte, z wysklepionymi ściśle przylegającymi palcami. Pazury silne i wygięte. Opuszki powinny być dobrze pigmentowane. Błona pławna między palcemi bardzo dobrze rozwinięta.

Kończyna tylna:

Ogólnie: prosta i równoległa, mocna, w dobrej proporcji do wielkości psa.

Udo: długie (35 % wysokości w kłębie) o wyraźnie widocznych, dobrze od siebie oddzielonych mięśniach. Oś udowa wykazuje kąt 80 stopni w stosunku do poziomu. Kąt stawu biodrowego wynosi 105 stopni do 110 stopni. Udo jest równoległe do środkowej płaszczyzny strzałkowej tułowia.

Kolano: Kąt stawu kolanowego wynosi 130 stopni do 150 stopni.

Poudzie: Tylko nieco dłuższe od uda (36 % wysokości w kłębie), dobrze umięśnione i o dobrym kośćcu. Bruzda podudzia dobrze widoczna. Kątowanie podudzia w stosunku do poziomu wynosi 50 stopni do 55 stopni.

Staw skokowy: szeroki, gruby, suchy, o wyraźnie zaznaczonym zarysie kostnym, równoległy do środkowej plaszczyzny strzałkowej tułowia. Kąt stawu skokowego wynosi około 140 stopni.

Śródstopie: cienkie, cylindryczne, ustawienie pionowe do podłoża.

Łapy tylne: nieco bardziej kształtu owalnego niż łapy przednie, ponieważ palce są trochę mniej wysklepione.

Chody: stęp regularny, kłus bardzo energiczny i żywy, galop w krótkich odstępach.

Skóra: dobrze przylegająca do całego tułowia, bez fałdek, delikatna, niewiele tkanki łącznej. Pigmentacja śluzówki i opuszków brązowa przechodząca do koloru ciemnobrązowego.

 

Szata:

Włosy: wełniste, z wierzchu trochę szorstkie, ze skręconymi w pierścienie lokami, przez które widoczny jest podszerstek. Cały tułów powinien być pokryty równomiernie włosem skręconym, poza głową, gdzie włos nie jest tak bardzo skręcony, i brwiami jak również powinny tworzyć obfitą bródkę na górnej wardze i brodzie. Nawet policzki są pokryte gęstym włosem. Włos okrywowy a szczególnie podszerstek nie przepuszczają wody. Włosy nie skracane mają tendencje do filcowania; dlatego przynajmniej raz w roku włosy trzeba całkowicie strzyc.Sfilcowane włosy okrywowe i sfilcowany podszerstek trzeba regularnie usuwać.

Umaszczenie: jednolicie brudno białe, białe z brązowymi lub pomarańczowymi plamami, brązowo dereszowate, jednolicie brązowe ( w różnych tonacjach ) lub jednolicie pomarańczowe. Dopuszczalna brązowa lub ciemnobrązowa maska.

 

Wielkość i waga:

Wysokość w kłębie: dla samców 43 do 48 cm ( idealna wielkość 46 cm )dla suk 41 do 46 cm ( idealna wielkość 43 cm )tolerancja 1 cm mniej lub więcej

Waga: dla samców 13 do 16 kgdla suk 11 do 14 kg

 

Wady:

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady, obniżające ocenę w zależności od stopnia ich nasilenia i wpływu na zdrowie i dobre samopoczucie psa.
• Górne linie kufy i czaszki zbliżają się do siebie
• Nos częściowo pigmentowany
• Grzbiet nosa wklęsły
• Wyraźny przodozgryz
• Zez
• Skrócony ogon
• Wilcze pazury
• Włosy nie skręcone lub krótko obcięte
• Umaszczenie czarne, czarne plamy
• Wielkość psa poza granicami wzorca

 

Wady dyskwalifikujące:
• Agresywność lub tchórzliwość
• Całkowity brak pigmentacji nosa
• Tyłozgryz
• Szklane oko
• Szata sznurowata
• Psy wykazujące wyrażne wady fizyczne lub psychiczne podlegają dyskwalifikacji.

 

Uwaga: Samce muszą posiadać dwa prawidłowo rozwinięte jądra, umieszczone całkowicie w worku mosznowym.