Hodowlę psów rasowych " z Krainy Narwi" zapoczątkowała doskonała czekoladowa suczka rasy Labrador Retriever YES KANO TONGA Zandalle (SONIA) , która trafiła do nas w 1999 roku. Sezon wystawowy w latach 2000-2001 był dla SONI pełen sukcesów. Uzyskała m.in. nastepujące tytuły i wyróznienia: Zw. Wystawy, Zw. Młodziezy, 2x CWC, Najlepsza Suka w Rasie, III lokatę w klasie otwartej na Europejskiej Wystawie Psów Rasowych - Poznań 2000.


   Następnym Labradorem, który przybył do naszej hodowli w roku 2001 była biszkoptowa RADUNIA Herbu Zadora (DUNIA) . Wystawiana w klasach młodzieży, pośredniej i otwartej uzyskiwała noty doskonałe i bardzo dobre. W lipcu 2002 roku otrzymała status "suki hodowlanej".


   Suczką, która pozostała u nas w domu po skojarzeniu w 2002 roku MACHO Górska Fantazja i YES KANO TONGA Zandalle była czekoladowa BEATRIX z Krainy Narwi (VERA) - fantastyczna pod względem użytkowym labradorka, która wręcz uwielbiała aportowanie w każdych warunkach. Noty bardzo dobre i doskonałe (kilkakrotnie nagradzana medalami) uzyskane podczas wystaw dały jej prawo do otrzymania w roku 2004 praw hodowlanych. Kolejne nasze labradory, to CALINECZKA z Krainy Narwi (SABA), LUTNIA Magna (LUTNIA), czarna STANCA Solva Swimmer (SONIA). Aktualnie grono hodowli powiększyły dwie biszkoptowe suczki ALFA z Krainy Narwi (ALFA) oraz BARBIE z Krainy Narwi (OMEGA).


   Posiadamy również trzy samce rasy Labrador mające prawa reproduktorów ARMAGEDON z Grodu Hrabiego Malmesbury (AXEL), HIRO-HARUKO Zandalle (HARUKO) oraz czekoladowego NESTORA pod Jabłonią (KAJ).

 

   Szczenięta z naszej hodowli zapoczątkowały m.in.: takie hodowle jak: "Zabajone", "z Jaćwieskiego Rodu".

 

   Po około 10-ciu latach przygody z Labradorami zafascynowani rasą Lagotto Romagnolo, po długich poszukiwaniach zdecydowaliśmy się na kupno pieska o nazwie DAMASCO ze słowackiej hodowli Angelus Mei, którego nazywamy OTTO. Kilka tygodni później do OTTO dołączyła słodka biała sunia - QUINTE z niemieckiej hodowli Comes Cordis, której daliśmy imię BIBI.

 

   I tak nasza hodowla powiększyła się w roku 2010 o przedstawicieli nowej rasy, sporadycznie jeszcze spotykanej na polskich ringach wystawowych.

 

"On jest twoim przyjacielem
twoim partnerem,
twoim obrońcą,
twoim psem.
Ty jesteś jego życiem,
jego miłoącia,
jego panem.
On będzie twój,
wierny i posłuszny
do ostatniego bicia jego serca.
Ty jesteś mu winien
zasłużyć na takie oddanie.

To tylko pies, tak mówisz
tylko pies...
a ja ci powiem
że pies to często jest więcej niż
człowiek
on nie ma duszy, mówisz...
popatrz jeszcze raz
psia dusza większa jest od psa
i kiedy się uśmiechasz do niej
ona się huśta na ogonie
a kiedy się pożegnać trzeba
i psu czas iść do psiego nieba
to niedaleko pies wyrusza
przecież przy tobie jest psie niebo
z tobą zostanie jego dusza"

B. Borzymowska